Dreviny používané na výrobu tatranského profilu a dlážkovice

Z dôvodu nie práve najideálnejšej životnosti a odolnosti voči škodcom sa na výrobu drevených profilov do interiérov aj exteriérov nehodí drevo z bežného smreku obyčajného.  Práve preto sa tatranský profil či dlážkovica vyhotovujú z dreva smreku severského alebo smreku červeného, ktoré majú oveľa lepšie vlastnosti. A práve tie vám predstavíme v nasledujúcom článku.

Tatranský profil smrek

Severský smrek

Ak chcete, aby bol obklad v interiéri či vonkajších priestoroch svetlejší, odporúčame vám zvoliť tatranský profil v prevedení severský smrek. Toto drevo je veľmi ľahko opracovateľné, preto z neho možno vytvoriť rôzne štruktúry, aj obkladové systémy s perodrážkou. Po opracovaní sa v jeho štruktúre spúšťa 5 až 7 rokov trvajúci proces polymerizácie živíc, ktorý drevu dodáva nesmiernu odolnosť a najmä tvrdosť. Výhodou dreva severský smrek je tiež obsah prirodzených látok fungujúcich ako odpudzovače škodcov. Práve uvedené látky sú dôvodom obrovskej odolnosti dreva, dokonca aj v exteriéroch bez krytia. Samozrejme, ideálne je aj drevo severský smrek opatriť ochranným náterom, no pri použití v interiéri to nie je vždy nevyhnutné.

Tatranský profil severský smrek

 

Drevo severského smreku použité napríklad na tatranskom profile má veľmi peknú kresbu prakticky bez akýchkoľvek hrčí.

Červený smrek

Druhým najčastejšie používaným materiálom na výrobu tatranského profilu a dlážkovice je drevo červeného smreku, inak smrekovca opadavého. To je veľmi vzácne, pretože smrekovec je vo všeobecnosti menej rozšírenou drevinou a navyše, má aj výhodné vlastnosti. Rovnako ako severský smrek, aj červený smrek obsahuje živice, ktoré po opracovaní polymerizujú a dodávajú mu tvrdosť a odolnosť. Uvádza sa, že v priebehu 2 až 5 rokov nadobudne drevo červeného smreku až 80% tvrdosti dubu. O obrovskej odolnosti tohto dreveného materiálu svedčia najmä staré drevené cirkevné stavby, ktoré dokázali byť v bezchybnom stave po stovky rokov.

Tatranský profil či dlážkovica v prevedení červený smrek má mierny červenkastý odtieň, ktorý sa zvýrazní po nanesení ochranného náteru. Tatranský profil z červeného smreku sa z dôvodu dobrej znášanlivosti vlhkosti hodí napríklad aj do kúpeľní či sáun.

Kúpeľňa obložená tatranským profilom červený smrek